Gdzie kryje się woda w naszym ciele i jak ustalić potrzebną nam ilość

Nie bez przyczyny mówi się, że woda jest źródłem życia. To właśnie w wodzie przed kilkoma miliardami lat, rozwinęło się życie i odtąd jest ona podstawowym warunkiem życia na naszej planecie. Woda stanowi około 60% masy naszego ciała, co przeliczyć można na około 42 litry przypadające na osobnika ok 70 kg. Te wartości nie są dla każdego takie same.  Całkowita zawartość wody w organizmie zależy od wieku, płci a także zawartości tkanki tłuszczowej. Tak, jak my różnimy się między sobą, tak różni się skład naszego ciała. Jak każdemu wiadomo, aby żyć i prawidłowo funkcjonować trzeba pić, jeść i spać. Oczywiście nie poświęcamy wyłącznie czasu na jedzenie i spanie (choć czasem o tym marzymy! ) ale gdybyśmy skupili się wyłącznie na tych czynnościach, to i tak nasz organizm pracuje dużo ciężej. Jest on bowiem bardzo skomplikowaną machiną i nawet gdy wydaje nam się, że nic nie robimy, zachodzą w nim różne procesy służące utrzymaniu go w dobrej kondycji.

Jeśli weźmiemy pod uwagę trzy czynniki: wodę, pożywienie i sól to woda jest z nich czynnikiem najważniejszym.

Gdzie ta woda?

Skoro woda stanowi tak duży procent masy naszego ciała, to zapewne nasuwa się pytanie, gdzie ona właściwie jest. Nie wypijamy bowiem wspomnianych 42 litów każdego dnia.  
Możemy rozróżnić w naszym organizmie dwie główne przestrzenie wodne. Jedną stanowi woda zawarta wewnątrz  komórek (i ta stanowi około 28 litrów) a druga to, mówiąc prosto to, co jest poza komórkami. I tutaj możemy wymienić osocze, limfę, wodę w przewodzie pokarmowym, drogach oddechowych, układzie moczowym, w stawach czy gałkach ocznych.

Utrata wody

Skoro już wiemy, że woda ilość wody w organizmie jest tak duża, to jak tą liczbę uzupełniać. Doskonale przecież wiemy, że pijąc – sikamy, w gorące dni, czy przy wysiłku – pocimy się.
Organizm stanowi pewien układ, który nie lubi większych zmian. To, co utracimy, musimy dostarczyć. Pojawia się więc pytanie : ile wody powinniśmy pić? Odpowiem trochę od końca, bowiem zacznę od tego ile wody tracimy. Choć oczywiście w takim układzie bilans powinien wyjść na zero!

Głównym, wymienionym już przeze mnie ubytkiem wody jest mocz i pot. Ilość różni się w zależności od spożycia, rodzaju diety, temperatury czy aktywności fizycznej. Wraz Produkcja potu może wynosić nawet kilka litrów dziennie. U osób które nie ćwiczą, największe utraty wody można zauważyć wraz z moczem, i tu możemy odnotować ubytek od 500 ml do kilku litrów dziennie. Nie zapominajmy jednak, że wodę tracimy również w niezauważalny sposób. Wodę tracimy także poprzez skórę podczas normalnych procesów „wędrowania”  wody do różnych jej warstw, co w efekcie skutkuje parowaniem. Niewiele osób zapewne wie, że przez skórę tracimy około 450 ml dziennie. Wpływ na utratę wody w ten sposób ma oczywiście temperatura i wilgotność otoczenia w jakim się znajdujemy, a także – nasze ubranie. Kolejna porcja wody – około 300 ml ucieka nam podczas oddychania! Woda paruje z płuc podczas kiedy wydychamy powietrze. 

Ile wody trzeba wypić?

Spożywana przez nas woda, pochodzi zarówno z bezpośredniego picia napojów a także z przyjmowanych pokarmów, np.: bogatych w wodę owoców czy zup.
Podsumowując wszystkie wyżej wymienione wydatki wygląda na to, że powinniśmy codziennie dostarczać naszemu ciału około 2,25 L wody. Oczywiście ta liczba zależna jest od wielu czynników i należy ją zwiększać w zależności od zapotrzebowania.

Zapewne czytając ostatnie zdanie zatrzymaliście się na słowie „zwiększać”. Jak to zwiększać, kiedy ledwie mogę wypić kilka szklanek dziennie. Uwierz, że ja też z tym się zmagam, pomimo tego, że wiem ile płynu jest mi potrzebne. 

W kolejnym wpisie zdradzę Ci 10 tricków pomagających zwiększyć picie wody!!

Bądź na bieżąco!

Informacje czerpane ze źródeł: 

  • EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition, and Allergies (NDA); Scientific Opinion on Dietary reference values for water. EFSA Journal 2010; 8( 3):1459. [48 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1459.
  • Peronnet F, Mignault D, du SP, Vergne S, Le BL, Jimenez L, Rabasa-Lhoret R. (2012) Pharmacokinetic analysis of absorption, distribution and disappearance of ingested water labeled with D(2)O in humans. Eur J Appl Physiol. 112:2213-2222.

  • Sawka MN, Cheuvront SN, Carter R, III. (2005) Human water needs. Nutr Rev. 63:S30-S39.
  • Grandjean AC, Reimers KJ, Buyckx ME. (2003) Hydration: issues for the 21st century. Nutr Rev. 61:261-271
  • Verdier-Sevrain S, Bonte F. (2007) Skin hydration: a review on its molecular mechanisms. J Cosmet.Dermatol 6:75-82